Lokalno topikalno zdravljenje

Lokalno topikalno zdravljenje

Lokalne pripravke, kot so kreme, mazila in tekočine zdravnik družinske medicine ali specialist dermatolog predpiše bolnikom z blago ali zmerno luskavico.

Z lokalnim zdravljenjem želimo zmanjšati vnetje in razmnoževanje keratinocitov ter odstraniti luske. Nanesemo jih neposredno na kožo, vedno samo na območje, kjer so bolezenske spremembe in po navodilih zdravnika ali v skladu s priloženimi navodili. Lokalno zdravljenje lahko poteka samostojno ali v kombinaciji z drugimi postopki (npr. fototerapija, klasično sistemsko zdravljenje ali biološka zdravila).

Blažilna sredstva (mazila/kreme), ki se uporabljajo pri luskavici

Blaga luskavica se lahko zdravi z nanašanjem in masiranjem pripravkov v kožo, s čimer blažimo simptome luskavice. Bolnikom se običajno svetuje, da izmed mnogih mazil in krem, ki se uporabljajo pri luskavici, izberejo blažilna sredstva, ki vsebujejo sečnino, salicilno kislino, žveplo, antralin, kortikosteroide, analoge vitamina D3, premogov katran ali retinoide. V nadaljevanju opisujemo način delovanja teh snovi:

Lokalni kortikosteroidi
Uporabljamo jih v primeru blage ali zmerne oblike luskavice v obliki tekočin, razpršil ali mazil. Imajo protivnetni, imunosupresivni in protialergijski učinek. Kortikosteroidi so pravzaprav steroidni hormoni, ki jih proizvaja telo. Sintetični kortikosteroidi se uporabljajo od leta 1950. Pripravke, ki vsebujejo kortikosteroide, je treba vedno uporabljati po navodilih zdravnika. Pogosto se namreč lahko pojavijo neželeni učinki, ki vključujejo razbarvanje kože, kožno atrofijo, razširitev krvnih žil v koži in bakterijske ali glivne okužbe. Kratkotrajna uporaba mazil, ki vsebujejo kortikosteroide, je lahko zelo učinkovita, vendar pa se po prenehanju terapije simptomi luskavice ponovno poslabšajo ali pa se pojavijo novi simptomi.

Analogi vitamina D3
To so pripravki za topikalno uporabo na osnovi dveh analogov vitamina D3: kalcipotriola in takalcitola. Analogi vitamina D3 zavirajo prekomerno delitev celic in pospešujejo normalno zorenje celic kože. Analogi vitamina D3 se nanesejo na območja kože, ki jih je prizadela luskavica (vključno z lasiščem). Prvi učinki terapije se lahko opazijo po približno 4 tednih redne uporabe. Uporaba analogov vitamina D3 je preprosta (ne puščajo mastnih sledi) in varna. Najpogosteje opaženi neželeni učinki so lokalna razdraženost, srbenje, kožna rdečica, vnetje in dermatitis obraza.

Retinoidi

Retinoidi so derivati vitamina A, ki se uporabljajo pri zdravljenju luskavice. Na voljo so v obliki gelov, krem ali raztopin za topikalno uporabo. Retinoidi so imunomodulirajoča zdravila, ki ublažijo vnetja in proliferacijo vrhnjice.
Najpogostejši neželeni učinek retionidov je draženje. Retinoidi lahko škodujejo nerojenim otrokom, zato so kontraindicirani med nosečnostjo in pri ženskah, ki nameravajo zanositi v 2 letih po zaključku terapije. Učinek na potomstvo pri moških, ki so uporabljali retinoide ni bil potrjen. Za zagotovitev najboljšega možnega rezultata se retinoidi kombinirajo s fototerapijo UVB ali derivati vitamina D3.

Sorodne vsebine

Fototerapija
Kako delujejo biološka zdravila?
Biološka zdravila