Operacije

Operacije

Pri Crohnovi bolezni je prva terapevtska možnost medikamentozno zdravljenje.
Vendar pa nekateri ljudje s Crohnovo boleznijo potrebujejo tudi operacijo. Operativni poseg je potreben, če zdravnik ugotovi, da je prisotno kancerozno tkivo ali potencialni kancerozni indikatorji v debelem črevesu ali če zdravila povzročajo resne neželene učinke in niso učinkovita. Operacija je potrebna tudi v primeru, če Crohnova bolezen povzroča zaplete, kot so črevesni absces, perforacija črevesja, fistule, črevesna blokada ali obstrukcija.

Nezdravljena Crohnova bolezen lahko vodi v okvaro organa (črevesja), pri kateri zdravila ne morejo več pomagati. Takrat je potreben operativni poseg. Pri operaciji odstranijo le prizadeti del črevesa.
Operacija le začasno odpravi simptome. Vnetje se pogosto ponovi v bližini predela, kjer je bilo tkivo odstranjeno. Nekateri bolniki imajo dolga obdobja brez simptomov. Toda običajno se simptomi v različnih obdobjih življenja ponavljajo. Ni mogoče napovedati, koliko časa bo trajala remisija ali kdaj se bodo simptomi ponovili.

Stoma

Stoma je kirurško ustvarjena odprtina na trebušni steni, ki omogoča odstranitev črevesnih odpadkov iz telesa, mimo debelega črevesa ali danke. Blato se izloča v zunanjo vrečko, pritrjeno na trebušno steno. Stoma je lahko stalna ali začasna. Za izpeljavo stome se zdravnik odloči le kadar ni druge možnosti. S skrbno nego in oskrbo stome ter pravilno prehrano se lahko preprečijo negovalni zapleti. Zdravstvene zaplete pa je potrebno prepoznati in ukrepati skladno z zapletom.

Sorodne vsebine

Dodatni ukrepi
Zdravljenje Crohnove bolezni
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson