Imejte se radi

Imejte se radi

Psoriatični artritis ne prizadene le telesa – bolniki se pogosto počutijo jezne, razočarane ali zbegane, zaradi česar se spopadajo s slabšim počutjem in kakovostjo življenja.

NASVET
„Težave s tesnobo in samopodobo sem premostila s pomočjo kognitivno-vedenjske terapije.“

Spremljajte svoje razpoloženje

Stres lahko vpliva na to, kako dobro se boste odzvali na zdravljenje ali vašo bolezen celo poslabša, zato bodite pozorni na naslednje znake:

  • nespečnost,
  • potrtost ali breupnost,
  • pomanjkanje energije,
  • izguba zanimanja za prostočasne dejavnosti,
  • težave pri koncentraciji.

Ker lahko psoriatični artritis povzroča težave pri gibanju in bolečine, se zaradi njega morebiti izogibate druženju, lahko pa vas omejuje tudi pri vsakodnevnem življenju. Če se počutite potrte in odrinjene, lahko to negativno vpliva na vaše medosebne odnose. V takem primeru poiščite pomoč. Čeprav je lahko pogovor o čustvih velik izziv, vam bo zdravnik družinske medicine ali specialist pomagal ali vas napotil ustreznemu strokovnjaku, ki vam bo nudil podporo.

Zdravniki družinske medicine so pogosto prvi, ki jih ljudje kontaktirajo zaradi duševnih težav.

V nadaljevanju predstavljamo različne terapije, s katerimi se boste morda srečali.


Kognitivno-vedenjska terapija (KVT)

KVT je vrsta pogovorne terapije, ki se osredotoča na vpliv misli in prepričanj na čustva in vedenje. Pri KVT lahko psiholog s pomočjo nekaterih nalog opredeli morebitne negativne misli, ki jih imate, njihov vpliv na vaša čustva, razlog za njihov obstoj, oceno njihove resničnosti, potencialno bolj resnične misli in vaša čustva po izvedbi naloge. S pomočjo tovrstnih nalog se lahko v sklopu KVT naučite mehanizmov spoprijemanja, s katerimi lahko kljubujete morebitnim vzorcem negativnega razmišljanja, se naučite razmišljati razumneje ter s tem prekinete krog negativnega razmišljanja, ki vodi v depresijo ali tesnobo. Nekatere naloge izvedete na terapevtskih srečanjih, druge pa doma.

Medosebna terapija (MT)

MT je pogovorna terapija za depresivne osebe, ki imajo težave pri vzpostavljanju odnosov ali sporazumevanju z drugimi. Na primer: MT je lahko primerna za depresivno osebo, ki se počuti osamljeno, ker se je v obdobju potrtosti umaknila iz kroga prijateljev in družine. Tovrstna terapija pomaga pri okrevanju prek soočanja s težavnimi viri napetosti v medosebnih odnosih, kot so konflikti, življenjske spremembe, žalovanje ali izguba. Osebe, ki se soočijo s temi in drugimi vidiki relevantnih odnosov, se lahko naučijo uspešneje sporazumevati z drugimi, zaradi česar se počutijo veliko bolje.

Svetovanje

Svetovanje je pogovorna terapija, ki posameznikom pomaga pri obvladovanju številnih težav, med katere sodijo najrazličnejše duševne težave, telesne bolezni, življenjski dogodki, čustva in druge težave. Bistvo svetovanja je poslušanje: svetovalec vam bo v pogovoru o težavah prisluhnil brez sodbe ali kritike, s čimer vas bo lahko bolje razumel, vam ponudil ustrezne vpoglede ter vam pomagal najti lastne rešitve za vaše težave.

Morda vas zanima

S skupnimi močmi najdite najprimernejši način zdravljenja

Univerzalni način zdravljenja psoriatičnega artritisa ne obstaja – s pomočjo zdravnika lahko najdete najprimernejšega zase.

Ali znate prepoznati simptome?

Čeprav je vsakdo edinstven, lahko prepoznate tipične znake bolezni.

Obvladovanje simptomov

Nasveti za obvladovanje simptomov psoriatičnega artritisa.

References

World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Na voljo na: apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Dostopano: junij 2020.
National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Dostopano: junij 2020.
Rapp SR, et al. J Am Acad Dermatol 1999;41:401–7.
National Psoriasis Foundation. Tips for better sleep with psoriatic disease. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/advance/tips-for-better-sleep-with-psoriatic-disease Dostopano: junij 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Na voljo na: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Dostopano: junij 2020.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Na voljo na: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Dostopano: junij 2020.
British Association of Dermatologists. Topical treatments for psoriasis. Na voljo na: https://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=123&itemtype=document Dostopano: junij 2020.
GP Notebook. Phototherapy in psoriasis. Na voljo na: https://gpnotebook.com/simplepage.cfm?ID=1584070677 Dostopano: junij 2020.
National Psoriasis Foundation. Biologics. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics Dostopano: junij 2020.
IFPA. Psoriasis is a serious disease deserving global attention. Na voljo na: https://ifpa-pso.com/wp-content/uploads/2017/01/Brochure-Psoriasis-is-a-serious-disease-deserving-global-attention.pdf Dostopano: junij 2020.
WebMD. Your sex life and psoriasis. Na voljo na: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-sex-tips Dostopano: junij 2020.